Kuidas ebakindlust maha jätta?
Kui see pilt kehtiks terve ELU kohta, kas hüppaksid sisse või jääksid kaldale?
Aga tead mis? Sa juba hüppasid sisse! Siin sa oled!!
Ja mis nüüd? Nüüd, mu armas, tuleb ujuma õppida… seni kaua harjutada, kuni hakkab välja tulema, ka tugevama tuule korral.
Ebakindlus on selline tegelane, mille kohta inimesed kipuvad arvama, et see on osa nende isiksusest. “Ma olengi selline.”
Ahaa! Aga tegelikult! Ei ole.
Ebakindlus on sõltuvus nagu suitsetaminegi. Meie keha harjub teatud hormoonide keemia kombinatsiooniga ära ning hakkab seda igal võimalikul juhul küsima. Ebakindlus on üks stressi kõrvalprodukte ning ühtlasi õpitud käitumine. See on sisse-harjutatud vastus stressile ehk pingele.
Aga Iida, ma olen oma silmaga näinud, et mõned lapsed on loomu poolest enesekindlamad kui teised! Nii ja naa. Tegelikult ei ole küsimus mitte loomupärases enesekindluses, vaid lapse või täiskasvanu õpitud ja valitud viisis olukordi protsessida. Väga palju sõltub siin ka vanematest. Kas meie sisemine kompass on suunatud ühenduste loomisele ning sõbralikule suhtlemisele? Või on see suunatud vältimisele ja eraldumisele? Mõned näilised “ebakindluse” märgid lapses on lihtsalt arengufaas ning baas-turvatunde loomise faas. Selles kohas, kus laps vajab lihtsalt tintimusteta turvatunnet, puhast olemist ja aktsepteerimist, kipuvad täiskasvanud silte kleepima ning utsitama: “Ta on nii arg ja ebakindel..mine-mine nüüd mängima.” jne. Sellest kohast algabki iseenda samastamine ajutise sisemise vajadusega ning võib juhtuda, et inimene kasvab üles arvamusega, et “ma olengi selline, ebakindel ja arg inimene” ning omamata aktsepteerivat baasturvatunnet, ei oska sealt ka hilisemas elus väljuda, areneda ja edasi liikuda.
Kui täiskasvanud inimene maadleb oma ebakindlusega, siis aitab teadmine, et tegemist on: a) õpitud käitumisega (järelikult muudetav) ja b) sõltuvusega (järelikult mahajäetav). Sõltuvusi aitab maha jätta see, kui tabame ära triggeri ning VALIME TEADLIKULT ja järjekindlalt jääda teadvustades kohale ning olles endaga sõbralik ja toetav, valida teine tee. Nii hakkame looma uut närviteed ja kasvatama sisemist kindlustunnet: baasturvatunnet endas. Kui soovid, võid võtta ka endale taskusse mõne ankru ala kivikese või merekarbi, sõrmuse vms, mida mudida keeruliste suhtlus-situatsioonide ajal ning mis aitab hoida teadlikkust ning sisemist tasakaalu.
Kui pead kirjutama või helistama kellelegi või uurima midagi avalikult, tegema midagi, mida muidu ei teeks, looma kontakte, vaatama silma, jääma kohale, ennast tutvustama, avalikult esinema, tegema otsuseid, siis aitab teadmine, et “mina armastan sind ka siis, kui ootuseid ei täitu või tekib ebaõnnestumise koht - ma armastan sind ÜKSKÕIK MIS ja ma ei jäta sind kunagi maha.” Ebakindlusest sõltuvuses olev inimene kipub tagasilööke võtma isiklikult ja tõsiselt ning need võivad teda isegi aastateks teatud paralüüsi viia. Samas kui samasugust “tagasilööki” on võimalik endast ka paarikümne minutiga läbiprotsessida ning juba edasi minna, uusi valikuid teha ja edasi liikuda, uuesti proovida jne.
Ebakindlus, nagu ka tagasilöögid või valikud, mis kohe täiuslikult sihile ei vii, ei ole meid defineerivad asjaolud. Need ei ole seotud sellega, kes me oleme, või milleks me võimelised oleme. Ebakindluse mahajätmine, nagu suitsetamisest loobuminegi, võtab teadlikkust, järjekindlust ning kindlat otsustavust - ma ei taha enam, et see muserdav hormoonide kombinatsioon minu kehas ringi käiks ning minu sisetunnet ja elu defineeriks. See ei ole mina. Ma võin pingele, väljakutsele ja stressile vastata ka teisiti - lõdvestudes ja leides oma sisemise tasakaalu, balansi koha, ning astudes siis sellest kohast mõnes suunas mõned sammud. Ja nii ikka ja jälle, kuni tekib uus harjumus. Harjumus leida ja kasutada oma sisemist kindlust!
IIDALA ehk Iida-Leena Materasu on professionaalne ning mitteduaalset vaadet kandev terapeut, sõnavõlur, nõustaja, ema, naine ja inimene. Ta juhendab igapäevaselt nii gruppe (kursused, hingamisgrupid, vaikusematkad) kui ka erakliente nii Eestis, Iirimaal kui rahvusvaheliselt. Kuula kodulehelt iidala tasuta meditatsioone või uuri erinevate sündmuste ja kursuste kohta. Konsultatsioonideks, Vaikusematkadeks, Algallika Hingamisteraapiaks või Biodünaamiliseks Kraniosakraalteraapiaks ÜHENDU SIIN!